חזרה לדף הבית מתן
         
 

 

 

 

 

 

אבני דרך בחייה


 

מלכה בינה
נולדה בשנת 1950 בבולטימור, ארה"ב להורים פליטי שואה ומשפחתה עסקה בחינוך וחיזוק הזהות היהודית בארץ ובגולה. בשנת 1967 הייתה אחת מחמש בנות בודדות שבאו ללמוד בארץ במכללה לבנות בירושלים ונחלה הצלחה רבה בלימודיה.בשנת 1970 קיבלה את  פרס החינוך במכללה. לאחר השלמת לימודי תואר שני בתנ"ך והיסטוריה בישיבה אוניברסיטה, ניו-יורק, חזרה לישראל והחלה ללמד בתיכון אוולינה דה רוטשילד בירושלים. במהלך עבודתה זכתה להערכה רבה מהמורים ומהתלמידים כמורה מסורה ומקצועית, המכירה בשורש הטוב של התלמידים ומחנכת לאהבת התורה, אהבת הזולת ולדרך ארץ. בשנת 1982 הייתה מראשונות השליחות שנשלחו לברית המועצות דאז מטעם משרד ראש הממשלה, למטרת קידום מעמד היהודים בגולה. 
במסגרת עבודתה מצאה עניין רב בהוראת התורה שבעל פה והחלה לעסוק בלימוד תלמוד. חלום חייה היה להקים בתי מדרש לנשים ולעודד אותן להתקדם בלימוד תורה שבע"פ ומחשבת ישראל. לימוד מקצועות אלה לנשים לא היה עניין שבשגרה, ולימוד אינטנסיבי הכרוך בשעות רבות כל יום לאורך שנים כנהוג אצל גברים לא היה מקובל כלל. התעניינות נשים בלימוד תורה שבע"פ הלכה וגדלה, אך חסרות היו מסגרות שיתנו מענה לצמא הגדול. מלכה לימדה חוג מצומצם של נשים סביב לשולחן בבית, שם נבט הגרעין של מתן.

מפעל חיים

לפני 25 שנה הקימה מלכה את מפעל חייה:
מתן - מכון תורני לנשים ללימוד תורה על רבדיה השונים באופן מעמיק וברמה גבוהה. בהקמת מתן הייתה חלוצה בעולם ופתחה פתח להקמת מוסדות לימוד נוספים לנשים.

מתן הפך לאבן שואבת לנשים מכל גווני הקשת החפצות ללמוד תורה, ולבית היוצר של נשים מובילות בהוראה ומחקר. בד בבד הרחיבה מלכה את פעילות מתן ויצרה תכניות נוספות:

  • תכנית בת-מצווה לאמהות ובנות "האישה היהודית לדורותיה" הפועלת בלמעלה מ-100 מסגרות, בקהילות אורתודוקסיות וחילוניות ברחבי הארץ ובעולם. 
  • תכנית "מסורת ישראל" דרכה הכירו אלפי עולים מבריה"מ את יהדותם וזהותם וזכו לעזרה בשיקום וקליטה. הפרויקט יושם גם על עולי אתיופיה. במשך 10 שנים סיימו 25 נשים את מבחני הבגרות בהצלחה, ודרכם נסללה לעתיד מקצועי ואישי טוב יותר. כל זה במימון,  הכוונה וסיוע של מלכה בינה.
  • התכנית להכשרת סייעות מאומנות בקרב יוצאות אתיופיה בשיתוף עם בית חולים הרצוג ומשרד התמ"ת. במסגרת תכנית זו כל שנה רוכשות עשרות נשים מקצוע המאפשר להן להתפרנס בכבוד ולתרום בתחום הסיעוד והטיפול.

מלכה בינה זכתה להקים דור נפלא הממשיך בעשייה. חמישה ילדים לרבנית מלכה בינה ולבעלה, הרב אהרן בינה, ראש ישיבת נתיב אריה מגדולי המחנכים בארץ. ילדיה משרתים בצבא ועוסקים בתחומי החינוך והמשפט. משפחה זו הינה דוגמא למופת בעשייה ובהנחלת ערכים של לימוד תורה לנשים באהבה, נועם הליכות ודרך ארץ.


פרסים
בשנת 2002 קיבלה בכנסת את פרס נשות הדסה העולמית יחד עם שושנה דמארי ז"ל והשרה אורה נמיר על עשייתה הברוכה ועל פעילותה החשובה.  
בשנת 2006 קיבלה תואר ד"ר לשם כבוד מהישיבה אוניברסיטה, ניו-יורק על פועלה בתחום לימוד תורה לנשים ותרומתה בקידום העלייה, חינוך ורווחה.
בשנת 2008 נבחרה לאשת השנה של אמונה.
בשנת 2014 קיבלה את פרס בוני ציון של ארגון 'נפש בנפש', בתחום החינוך.

 

 

 
   
         
   
   
         
   
מתן, משרד ראשי, רח' רשב"ג 30, ירושלים 9108001 טל': 02-5944555 פקס: 02-5944564 דוא''ל: info@matan.org.il
   
   
כל הזכויות ליצירה שמורות למתן ©

כיפה, יהדות, שאל את הרב, פרשת שבוע